Książka

Założyłeś start-up i zdecydowałeś się sięgnąć po finansowanie od funduszy VC, ale nie wiesz od czego zacząć? To książka dla Ciebie. Autor w pragmatyczny i przystępny sposób opisuje w niej swoje doświadczenia zbudowane na pracy z tysiącami start-upów, by końcowo uchylić rąbek tajemnicy i pokazać krok po kroku jak pozyskać inwestora w Polsce.

Jako aktywny założyciel funduszu venture capital dzieli się spostrzeżeniami w zakresie tego jak przygotować spółkę, co jest ważne dla sektora VC i czego należy unikać. To jedyny w swoim rodzaju autorski przewodnik po rodzimej scenie VC, który ma ułatwić founderom pozyskanie środków na rozwój spółek.

Zamów teraz

Pierwsza polska książka o pozyskiwaniu kapitału na rynku Venture Capital napisana z perspektywy współtwórcy funduszu VC!

Eksperci o książce

prev
prev
quote icon

Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto stoi przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współpracy z VC. Autor, dzieląc się swoim doświadczeniem m.in. jako zarządzający funduszami venture capital, stworzył praktyczny przewodnik dla start-upów poszukujących źródeł finansowania. Na polskim rynku brakowało publikacji, która w przejrzysty sposób wyjaśniałaby mechanizmy działania VC w odniesieniu do lokalnych realiów, prezentowała różne źródła i ścieżki pozyskania kapitału, a także w klarowny sposób opisywała poszczególne etapy całego procesu.

Paweł Sikorski, partner funduszu ProtosNext

quote icon

W świecie, w którym każdy chce być start-upowcem, Szymon Janiak sprowadza ludzi na ziemię i studzi. Emocje, plany i marzenia. Słusznie! Stojąc zwykle po drugiej stronie (poszukującego inwestorów), uważam, że im więcej wiedzy, a mniej złudzeń, tym lepiej dla rynku, biznesu, marzycieli. Zazwyczaj słyszy się: „Zrób MVP pomysłu i wróć”. Książka Janiaka sugeruje zrobienie pre-MVP, by móc szybciej skorygować plany. Co ważne – nie zwalnia z popełniania błędów.

Jarosław Kuźniar, założyciel agencji Kuźniar Media

quote icon

„Venture capital” jest hasłem enigmatycznym dla 99% Polaków. To źle, bo to hormon wzrostu innowacyjnej gospodarki. Książka Szymona wychodzi naprzeciw tej potrzebie. W prostej i atrakcyjnej beletrystycznie formie pokrywa kluczowe zagadnienia. Niektóre opinie i zalecenia Szymona nie mieszczą się w strategii funduszu, którym współzarządzam – jednak ekonomia nie jest nauką ścisłą i to wolny rynek, a nie centralny planista decyduje, które rozwiązania są dobre.

Michał Olszewski, partner funduszu MovensVC

quote icon

Jeśli mógłbym zmienić bieg czasu, jaki przebyłem jako founder, bez wątpienia dodałbym tę książkę na początku tworzenia INKsearch. Wiedza, którą przekazał Szymon w książce ma charakter przewodnika, który rozjaśnia wiele zawiłych tematów z obszaru fundraisingu oraz działania VC. Potraktujcie tę książkę jako pozycję must have, a dzięki temu będzie Wam dużo łatwiej zmienić value creation start-upu w value delivery dla funduszu.

Mateusz Łagowski, chief executive officer w INKsearch

quote icon

Autor przekazuje swoją olbrzymią wiedzę z zakresu funkcjonowania w Polsce start-upów korzystających z finansowania kapitałem obcym, w tym przypadku venture capital (VC). W książce przedstawione są wszystkie zalety i wady finansowania nowych przedsięwzięć gospodarczych 130 VC działającymi w Polsce na tle po pierwsze takich działań VC w Izraelu, USA, Niemczech, we Francji i w innych państwach OECD, po drugie siedmiu innych źródeł finansowania za pomocą kapitału obcego dostępnych w Polsce dla rozpoczynających działania biznesowe.

Profesor doktor habilitowany Marian Noga, ekonomista

quote icon

Zbyt często polskie firmy i fundusze próbują odnieść sukces na wschodnioeuropejskim rynku, kopiując jeden do jednego rozwiązania z USA czy zachodniej Europy. Szymon dzięki swojemu różnorodnemu doświadczeniu, które zdobywał poza branżą VC, zbudował własne, dopasowane do naszych warunków podejście. Dzięki tej szerszej perspektywie potrafi w przystępny sposób przedstawić cały proces inwestycyjny ze strony zarówno inwestora, jak i start-upu. Bez upiększania i sentymentów, w maksymalnie praktyczny sposób. Polecam!

Kacper Winiarczyk, chief commercial officer w dott

quote icon

Chciałbym, aby tego typu książka pojawiła się na polskim rynku dużo wcześniej. Być może klubowość i zamkniętość świata venture capital i funduszy inwestycyjnych w Polsce byłyby wówczas dużo mniejsze. Autor uchyla duży rąbek tajemnicy w zakresie podstawowych pojęć ze świata VC, tłumaczy, w jaki sposób przygotować się na spotkanie z inwestorem, oraz pokazuje, że bycie przedsiębiorcą, który pozyskuje finansowanie od funduszu, nie jest wcale tak nieosiągalne. Książka to tzw. must have, by dobrze zrozumieć specyfikę tej branży.

Mateusz Bodio, managing director funduszu RKKVC

quote icon

Książka napisana dla każdego zainteresowanego pozyskaniem funduszy za pomocą VC. W sposób przystępny, w formie niemalże poradnika prowadzącego za rękę, można dowiedzieć się, czym jest venture capital, jak działa i jak w najlepszy sposób przygotować się na pozyskanie z niego kapitału w formie inwestycji. Autor, czerpiąc z własnego, bogatego doświadczenia, przedstawia zalety dobrego start-upu oraz podstawowe błędy, które odpychają inwestorów. Całość jest spójna, a czytanie sprawia przyjemność.

Kazimierz Krupa, były redaktor naczelny „Forbes Polska”, publicysta ekonomiczny, kancelaria Drawbridge

quote icon

Czy uruchomienie i prowadzenie start-upu można porównać do jazdy samochodem? Tak! I to ostrej jazdy, w czasie której trzeba pokonać szereg zakrętów, wyboistych fragmentów drogi, a nierzadko zjechać z trasy w pełny off-road! Książka Szymona to unikalna instrukcja obsługi wehikułu, jakim jest start-up, a zarazem przewodnik z dokładnym opisem reguł i trasy rajdu czekającego tych, którzy – nie bojąc się wyzwań – mają odwagę w nim startować. A na dodatek w ekipie rajdu bardzo często pojawia się tajemniczy „inwestor VC” :).

Marek Kapturkiewicz, co-founder & partner funduszu Innovation Nest

quote icon

Edukująca, merytoryczna, szczera, bezkompromisowa, a nawet… brutalna. Taka jest książka Szymona Janiaka. Autor jako pierwszy w Polsce w kompleksowy sposób przedstawia świat start-upów – opisuje, wyjaśnia, zadaje proste pytania, a nawet punktuje. Jest to pozycja przede wszystkim dla osób, które myślą o założeniu start-upu. Ale nie tylko! Styl, język i bezpośredniość autora sprawiają, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Takiej książki bardzo brakowało w branży. Cieszę się, że Szymon wypełnił tę lukę.

Karol Sadaj, country head Poland, Aion Bank

Partnerzy

Patroni medialni

Dlaczego?

Polski rynek venture capital osiągnął historyczny szczyt. Rekordowe wyniki dotyczą każdej z kluczowych metryk: liczby inwestycji, ich wartości, odsetka rund kontynuacyjnych. Jeszcze nigdy kapitał nie był dla start-upów tak dostępny, co znacząco przyczynia się do rozwoju innowacyjności w Polsce. Wraz ze wzrostem rynku, uwypukla się luka edukacyjna. Start-upy zwracające się po finansowanie do funduszy VC wciąż popełniają elementarne błędy, które przekreślają ich szansę na pozyskanie inwestora. Brakuje ogólnodostępnych źródeł pragmatycznej wiedzy, która pochodzi z polskiego rynku i nie jest jedynie teorią lub próbą zaszczepiania amerykańskich wzorców.

Książka ta jest próbą rozwiązania powyższego problemu.

Bezpłatny rozdział

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Reiciendis, officiis odit. Dolorem voluptate tempore magnam nobis dignissimos facere ducimus? Eius, porro atque.

    Jestem świadomy/a, że moje dane są przetwarzane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku, w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE („RODO”).